Periodontologia

Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób dziąseł i tkanek otaczających zęby, czyli przyzębia.

Choroby przyzębia są zazwyczaj procesami o charakterze przewlekłym, trwającymi bardzo długo. Charakterystyczne objawy pojawiają się początkowo tylko w określonych miejscach, a ich nasilenie jest niewielkie. Łatwo można się do nich przyzwyczaić i uznać je za coś normalnego.

Najczęstszą przyczyną problemów jest nieumiejętne lub nieskuteczne oczyszczanie zębów i dziąseł, które wywołało stan zapalny. Dlatego tak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, zarówno w warunkach domowych (m.in. szczotkowanie i nitkowanie), jak i profesjonalna w gabinecie stomatologicznym (m.in. scaling - usuwanie kamienia, polishing - mechaniczne oczyszczanie i polerowanie zębów z użyciem specjalnych szczoteczek i gumek oraz profesjonalnych past, piaskowanie - likwidacja osadów i przebarwień).

Postępująca parodontoza prowadzi do rozchwiania zębów. Gdy zawodzą inne metody leczenia szynowanie, czyli unieruchamianie, jest metodą z wyboru lub współpracującą z innymi. Dzięki niemu pacjent może użytkować własne zęby nawet wtedy, gdy się mocno chwieją. Unieruchamianie grupy zębów umożliwia ich stabilizację, prawdziwe zwarcie, polepsza estetykę, przywraca uśmiech, poprawia samopoczucie oraz zachowuje je w jamie ustnej na jakiś czas.

Copyright © 2010 Indywidualna Praktyka Stomatologiczna.
Realizacja Splash. Realizacja E-bs. Wszelkie prawa zastrzeżone.